Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Krótko arrow nr 29 (704) - 23 lipca 2008 r. arrow Ze sztuką do ludzi
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Ze sztuką do ludzi Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Zdjęcie do artykułuZ myślą ukazania uroku miasteczka i okolic, ciekawych pejzaży, historycznych miejsc i piękna nadwiślańskiego krajobrazu przyjechali do Czerwińska warszawscy artyści malarze. W czwartek, 17 lipca efekty swojej kilkudniowej pracy pokazali tworząc plenerową wystawę w rynku.

- Te chatki, ci ludzie, niesamowity pejzaż, jest to na pewno miasto z klimatem - mówi uczeń nieżyjącego już malarza Jerzego Tchórzewskiego, Robert Lisowski o wrażeniu, jakie zrobił na nim Czerwińsk. Prace artysty, niezwykle barwne, z wyraźną fakturą, przedstawiają zakątki nadwiślańskiego miasteczka. Inicjatorem plenerów w Czerwińsku i twórcą idei wyjścia sztuki na ulice, do ludzi, jest Piotr Romanowski. - Istnienie tego pleneru zawdzięczamy gościnności braci salezjanów i prezes Fundacji Rozwoju Czerwińska, Marii Ziemkiewicz - mówi o plenerze jego pomysłodawca.

 Obrazy, będące efektem kilkudniowego pobytu warszawskich artystów w Czerwińsku utworzyły plenerową wystawę w rynku miasteczka. Tworzyły ją obrazy o różnej tematyce, portrety, pejzaże, architektura, martwa natura. Różnorodność stylów widoczna była także w bogactwie technik. Większość przedstawiała czerwińskie domy, zarys i wnętrze klasztoru, piękno Wisły i okolicznego krajobrazu. Dużym zainteresowaniem artystów cieszyła się w połowie zawalona chata, którą nadal ktoś zamieszkuje.

Wśród przybyłych na plener gości znaleźli się amatorzy zaledwie od kilku lat poświęcający czas malarstwu, jak Grażyna Pietrzak czy Barbara Dymek i zawodowi artyści podróżujący z wystawami swoich obrazów po świecie: Piotr Komincz i Witalij Szyszkin. Przeważały oleje i pastele, lecz wśród nich znalazły się również obrazy namalowane piórem Stefana Stellera. Najmłodszym z malarzy biorących udział w plenerze był portrecista zainspirowany urokiem kobiet, Maciej Turchan. W czerwińskich plenerach brali też udział Grażyna Szum, Grażyna Skwierawska, Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska, Malina Najdek i Róża Kordos.

- Są takie miejsca, które giną bezpowrotnie, panuje w nich nastrojowy klimat, można się obracać na pięcie i malować. Czerwińsk jest dla malarzy rajem - mówi Grażyna Skwierawska komentując swoją pracę malarską w Czerwińsku. Dla warszawskich malarzy Czerwińsk był miejscem odpoczynku, nabrania oddechu przed kolejnymi wystawami.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska

Więcej zdjęć w Galerii

 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry