Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 22 (697) - 4 czerwca 2008 r. arrow Zasłużone dla kultury polskiej
środa, 24 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Zasłużone dla kultury polskiej Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Odznaczone bibliotekarki

Dwie pracownice płońskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej: Bronisława Gralewska i Bogusława Marczak otrzymały odznaczenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 12 maja w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.

Odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznawane jest corocznie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Kandydatury wytypowanych do nagrody ocenia komisja Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. Na Mazowszu zostali ocenieni pracownicy ponad 300 bibliotek. Dlatego dużym sukcesem Płońska jest fakt, że wśród 10 odznaczonych w tym roku bibliotekarzy znalazły się aż dwie pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej.

- Bibliotekarz łączy w sobie cechy dobrego psychologa, pedagoga, a dodatkowo w dobie spadku czytelnictwa musi umieć pokazać, że biblioteka jest miejscem ciekawym. Nasza biblioteka istnieje od 61 lat, te panie pracują w niej przez połowę tego okresu, dlatego mają ogromny wkład w tworzenie jej historii - mówi o sukcesie nagrodzonych dyrektor płońskiej biblioteki, Bożena Kaliściak. Dodatkowo, w kategorii Mecenas Biblioteki nagrodę im. Kierbedziów otrzymał płońszczanin, Leonard Napiórkowski, tym samym trafiając do grona, w którym znajduje się m.in. prof. Władysław Bartoszewski.

Bronisława Longina Gralewska

„W ciągu całej drogi zawodowej wykazywała się wysokim profesjonalizmem, zaangażowaniem w propagowanie kultury czytelniczej” - mówi fragment uzasadnienia przyznania nagrody.  Bronisława Gralewska od 1974 roku jest pracownikiem wypożyczalni dla dorosłych, jednak jej zawodowa droga miała potoczyć się inaczej. Przed podjęciem pracy w bibliotece ukończyła technikum odzieżowe, ale nie mogła znaleźć w tym kierunku satysfakcjonującej pracy. Jedyną ciekawą ofertą zaproponowaną przez ówczesny „pośredniak” była praca wśród książek. Bronisława podjęła pracę, w której pozostała na 34 lata. Odznaczenie otrzymała za m.in. współzainicjowanie „Klubu dyskusyjnego”, współorganizację „Saloniku literackiego” oraz cyklu „Pasje naszych czytelników”. Ulubioną książką pani Bronisławy jest „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej. Otrzymanie odznaczenia było dla Bronisławy Gralewskiej zaskoczeniem i zrobiło na niej ogromne wrażenie. - Znaleźć się na tej scenie i usłyszeć słowa „w imieniu Rzeczpospolitej”, to spływa jak miód na serce - mówi o swoim sukcesie bibliotekarka.

Bogusława Janina Marczak

W Miejskiej Bibliotece Publicznej pracuje od 1977 roku. Największą jej zasługą jest rozwój elektroniczny instytucji. Bogusława Marczak rzadko ma styczność z czytelnikiem. Jej praca jest niewidoczna dla klientów, ponieważ od kilku lat pełni funkcję starszego kustosza. Tworzy komputerowe bazy książek, wpisując cierpliwie każdą pozycję zakupioną przez bibliotekę.

- Z jej inicjatywy od 1999 roku MBP prowadzi proces komputeryzacji oraz powołano pierwszą w mieście i powiecie płońską kawiarenkę internetową przy czytelni - czytamy w uzasadnieniu przyznania Bogusławie Marczak odznaczenia. Inną zasługą pani kustosz jest pozyskiwanie zbiorów literatury dziecięcej i dla dorosłych oraz wpływ na rozwój bibliotek w mieście.

- Nigdy nie myślałam o innym zawodzie, zawsze chciałam pracować z książką. Bibliotekarstwo jest dla tych, którzy lubią spokój, a kochają książki i pracę z ludźmi. Nie jest to zawód prestiżowy - mówi o swojej pracy Bogusława Marczak. Książka towarzyszy jej nie tylko w życiu zawodowym, sięga po nią w każdej wolnej chwili. Obecnie jej ulubioną tematyką są biografie, natomiast nie lubi czytać kryminałów.

Anna Piórkowska

PS. Trzecią nagrodę otrzymał człowiek nie związany z płońską biblioteką. Leonard Napiórkowski od 2003 roku wspiera MBP finansowo i rzeczowo. Płoński przedsiębiorca wspomaga organizację biesiad artystycznych. Za bezinteresowne zaangażowanie w rozwój kultury nagrodzony został tytułem Mecenasa Biblioteki, czyli nagrodą im. Kierbedziów.

foto: zbiory prywatne

Zdjęcie do artykułu
Dyrektor płońskiej biblioteki Bożena Kaliściak (w środku) i jej dwie odznaczone koleżanki: Bronisława Gralewska (po lewej) i Bogusława Marczak.

 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry