Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Ile się czeka na poradę specjalisty?
Czwartek, 22 lutego 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 151 (1179) - 14 lutego 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Ile się czeka na poradę specjalisty? Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

... dużo za długo

Zdjęcie do artykułuW pierwszym półroczu br. w przyszpitalnych poradniach w Płońsku najdłuższy czas oczekiwania dotyczył świadczeń w zakresie endokrynologii - aż 248 dni. Porad endokrynologicznych udzielono przez sześć miesięcy 1642, przekraczając znacznie kontrakt z NFZ.

Z powiatowego sprawozdania wynika, że czas oczekiwania na świadczenie w poradni kardiologicznej wynosił 172 dni (634 porad w ciągu 6 miesięcy); 104 dni w poradni reumatologicznej (1004 porady), 121 dni w poradni neonatologicznej, 136 dni w przypadku świadczeń psychiatrycznych dla osób dorosłych, 43 dni w poradni onkologicznej, podobnie w poradni diabetologicznej.

W ubiegłym roku czas oczekiwania na poradę endokrynologiczną był znacznie krótszy - bo 57 dni, w przypadku kardiologii było to 227 dni, onkologii - aż 170 dni, reumatologii - 107 dni, neonatologii - 158 dni.

Dyrekcja płońskiego szpitala ubiegała się w tym roku w NFZ o zwiększenie ilości badań gastroskopii i kolonoskopii, ale propozycja ta nie została zaakceptowana. Z danych wynika, że potrzeby pacjentów dotyczące opieki specjalistycznej są ogromne, z tego też wynikają nadwykonania.

Podobnie jest w przypadku specjalistycznych poradni, prowadzonych przez inne podmioty niż szpital. Grupa „Zdrowie” prowadząca kilka specjalistycznych poradni, gdzie świadczenia są refundowane przez NFZ informuje, iż w pierwszym półroczu średni czas oczekiwania na wizytę u alergologa wynosił 205 dni, w przypadku kardiologa - 620 dni, do poradni reumatologicznej - 192 dni; do gabinetu fizjoterapii - 280 dni. Na bieżąco przyjmowano pacjentów w poradni gastroentorologicznej, a we wszystkich poradniach powstały nadwykonania. Podobnie było w roku 2016.

Z danych niepublicznej przychodni „Psyche”, prowadzącej poradnie ginekologiczną, logopedyczną, chirurgii naczyniowej czy zdrowia psychicznego wynika, że najdłużej, bo 67 dni wyniósł w pierwszym półroczu okres oczekiwania w poradni zdrowia psychicznego i 56 dni na poradę logopedyczną.

Z informacji niepublicznej przychodni „Ike-Med” wynika, iż przyjęcia do poradni okulistycznej, neurologicznej i laryngologicznej są prowadzone na bieżąco. Z danych niepublicznego ZOZ „Życie” wynika, iż świadczenia dermatologiczne są udzielane na bieżąco, natomiast w przypadku fizjoterapii ambulatoryjnej czas oczekiwania w pierwszym półroczu wynosił 90 dni dla pilnego przypadku i 270 dni w przypadku stabilnym. Jeśli chodzi o rehabilitację ogólnoustrojową w oddziale dziennym było to 95 dni dla pilnego przypadku i 180 w przypadku stabilnym.

Znaczna część ośrodków zdrowia na terenie powiatu nie świadczy specjalistycznych usług pacjentom.

Katarzyna Olszewska

foto: archiwum
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry