Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Obradowali radni gminy Raciąż
Czwartek, 22 lutego 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 151 (1179) - 14 lutego 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Obradowali radni gminy Raciąż Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Podatki, piece i szpital

Zdjęcie do artykułuWażne decyzje dla mieszkańców gminy Raciąż podjęli radni na sesji, która odbyła się w piątek, 24 listopada.

Część bez zmian, część do góry

Dwie uchwały podatkowe podjęli jednogłośnie radni , pozostawiając podatek rolny na tym samym poziomie, a podnosząc podatek od nieruchomości. Nowe stawki podatków obowiązywać będą od przyszłego roku.

Radni obniżyli cenę skupu żyta potrzebną do obliczenia podatku rolnego z ustalonej przez Główny Urząd Statystyczny kwoty 52,49 zł za kwintal do 50 zł. W praktyce oznacza to, że podatek rolny w gminie Raciąż pozostanie bez zmian. Zmianie ulegną natomiast kwoty podatków od nieruchomości, ponieważ radni zdecydowali o podniesieniu stawek za grunty i budynki. I tak nowe stawki wynoszą: 0,75 zł/mkw od gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (było 70 gr.), 4,63 zł/ha od gruntów pod wodami (było 4,54 zł), 0,35 zł/mkw.
od gruntów pozostałych (było 30 gr.) i 3,04 zł/mkw. od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji (było 2,98 zł). W przypadku podatku od budynków nowe stawki wynoszą: 0,35 zł/mkw. od mieszkalnych (było 0,33 zł), 15 zł/mkw. od związanych z działalnością gospodarczą (było 14 zł), 10,80 zł/mkw. od zajętych na działalność w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (było 10,59 zł), 4,70 zł/mkw. od związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (było 4,61 zł), 2,55 zł/mkw. od pozostałych (było 2,50 zł).

Radni nie podejmowali w piątek uchwały w sprawie stawek podatkowych od środków transportu, ponieważ stawki te pozostają bez zmian.

5 tysięcy dla szpitala

Radni zdecydowali o przekazaniu powiatowi dotacji w wysokości 5 tys. zł. Przekazane z gminnego budżetu pieniądze mają wesprzeć płoński szpital w zakupie medycznego sprzętu i aparatury medycznej.

Piece z dofinansowaniem

Na sesji poruszono temat dotacji na modernizację domowych systemów ogrzewania. Raciąski urząd gminy przyjmuje wnioski w sprawie dotacji na modernizację systemów grzewczych, dzięki którym chętni mogą uzyskać do 5 tys. zł na wymianę pieca. Szczegółowe informacje na ten temat udzielane są w urzędzie w pokoju nr 1.

Wójt dementuje plotki

Do lokalnego biuletynu „Goniec społeczny” podczas sesji odniósł się wójt Ryszard Giszczak dementując zasłyszane plotki.

- Rozeszła się plotka, że tę gazetę finansujemy - skomentował temat Giszczak nazywając sprawę nieporozumieniem. - Każdy, kto choćby uczestniczy w sesjach wie, że samorząd nie może robić takich rzeczy.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry