Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Sesja rady gminy Płońsk
Czwartek, 22 lutego 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 151 (1179) - 14 lutego 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Sesja rady gminy Płońsk Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Podatki w górę

Zdjęcie do artykułuW piątek, 24 listopada radni gminy Płońsk podjęli kilka uchwał dotyczących gminnych nieruchomości, a także zdecydowali o przyszłorocznych stawkach podatkowych. Stawki te nieznacznie wzrosną.

Wydzierżawią

Radni wyrazili zgodę na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy terenu o powierzchni 0,94 ha w Cempkowie pod uprawy rolne. Umowa zostanie zawarta na kolejne 3 lata z dotychczasowym dzierżawcą. Kolejna uchwała dotyczyła tej samej miejscowości - zgodnie z decyzją rady gmina wydzierżawi na kolejne trzy lata działkę o pow. 0,99 ha pod uprawy rolne dotychczasowemu dzierżawcy.

Kolejna decyzja dotyczyła dzierżawy przez gminę zabudowanej nieruchomości w Szerominie - rada wyraziła zgodę na dzierżawę części działki, na której zlokalizowane są budynki. Gmina dzierżawi nieruchomość obecnie i umowa zostanie przedłużona o kolejny rok na lokale socjalne.

Również w piątek radni zdecydowali o udzieleniu bonifikaty przy sprzedaży nieruchomości w Szerominku - budynku o pow. ok. 32 mkw. na rzecz dotychczasowego najemcy.

Stawki podatkowe

Zgodnie z decyzją rady stawki podatku od środków transportowych wzrosną średnio o 5 procent. Wzrosną również (od kilku do kilkudziesięciu groszy) stawki podatku od nieruchomości.

W przypadku podatku rolnego radni nie podejmowali uchwały - oznacza to, że cena kwintala żyta konieczna do naliczenia tego podatku pozostanie w wysokości ustalonej w ministerialnym rozporządzeniu - 52,49 zł (13 groszy więcej niż w ubiegłym roku).

Rada podjęła również uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów - w tym przypadku nic się nie zmieni i stawka opłaty wynosi 50 zł rocznie za jednego psa i 25 zł za każdego następnego.

Ile za nieruchomości?

W gminie Płońsk w 2018 roku będą obowiązywać następujące stawki podatku od nieruchomości: grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,89 zł za 1 mkw. (wzrost o 5 groszy); grunty pozostałe - 0,40 zł za 1 mkw. (wzrost o 5 groszy); niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji - 2,98 zł za 1 mkw. (wzrost o 48 groszy); budynki mieszkalne - 0,75 zł za 1 mkw. (wzrost o 2 grosze); budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 22,50 zł za 1 mkw. (wzrost o 50 groszy); budynki zajęte na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 10,59 zł za 1 mkw. (wzrost o 35 groszy), budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,60 zł za 1 mkw. (wzrost o 10 groszy); budynki pozostałe - 7,10 zł za 1 mkw. (wzrost o 10 groszy).

Przedszkole bez opłat

Radni podjęli też uchwałę o realizacji projektu, dofinansowanego ze środków unijnych.

W ramach tego zadania w szkole w Lisewie ma powstać przedszkole, za które rodzice nie będą musieli płacić. Projekt przewiduje utworzenie dwóch oddziałów po 15 dzieci (3-4 lata oraz 5-6 lat), przy czym rodzice za pobyt dzieci nie będą ponosić żadnych opłat. Całkowita wartość dwuletniego projektu to blisko 637 tys. zł, w tym unijne dofinansowanie blisko 510 tys. zł. Po zakończeniu zadania gmina musi je prowadzić przez kolejne dwa lata za własne środki.

Katarzyna Olszewska

foto: Katarzyna Olszewska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry