Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Mniej przestępstw, gorzej z wykrywalnością
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 147 (1175) - 17 stycznia 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Mniej przestępstw, gorzej z wykrywalnością Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Porozmawiali o bezpieczeństwie

Zdjęcie do artykułuDebata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, zorganizowana przez płońską policję, odbyła się w środę, 25 października, gościnnie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Płońsku.

Pewnego rodzaju podsumowaniem tegorocznych działań płońskiej policji była debata zorganizowana dla władz i mieszkańców wszystkich gmin w powiecie. Ale nie tylko, bo tematy na niej poruszane wybiegały poza statystyki przedstawione przez komendanta KPP Płońsk Jarosława Brzozowskiego. Ale najpierw o nich, ponieważ na ich podstawie można wnioskować, że w powiecie jest coraz bezpieczniej. Do września bowiem policja zanotowała 1038 przestępstw na terenie powiatu, zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym, kiedy ich liczba sięgnęła 1454. Niestety, także w odniesieniu do poprzedniego roku mniejsza jest wykrywalność. Szef policji uczulił przy okazji na przypadki kradzieży metodą „na wnuczka”, na którą w szczególności narażeni są seniorzy. Od początku roku oszuści posłużyli się tą metodą aż 13 razy, w czterech przypadkach skutecznie, wyłudzając od poszkodowanych w sumie ponad 62 tys. zł.

Statystycznie w powiecie płońskim jest coraz bezpieczniej na drogach, chociaż tylko w październiku wydarzyły się wypadki, w których śmierć poniosły trzy osoby. W sumie od stycznia br. zginęło na naszych drogach siedem osób. Najczęstszą przyczyną wypadków była nadmierna prędkość.

Więcej niż w roku ubiegłym policja zanotowała zatrzymań w związku z przemocą w rodzinie - były 72 takie przypadki. Związane z przemocą interwencje policji w 195 przypadkach zakończyły się natomiast założeniem niebieskiej karty, która nie jest równoznaczna ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Środowa debata częściowo poświęcona została tematowi Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - internetowemu systemowi, za pośrednictwem którego można dokonywać zgłoszeń miejsc, w których bezpieczeństwo jest zagrożone. Istotne, że za pośrednictwem tej mapy nie można zgłosić sytuacji wymagających natychmiastowej interwencji policji.

Wspomniano także o aplikacji „Moja komenda”, zawierającej dane teleadresowe komend, posterunków policji i dzielnicowych odpowiedzialnych za poszczególne rewiry w całej Polsce. Aplikacja umożliwia szybkie odszukanie tych informacji, posiada też nawigację, która w razie potrzeby wskaże drogę na policję.

Co do wniosków zgłoszonych przez mieszkańców powiatu, najważniejsze to potrzeba wybudowania ronda lub postawienia nawigacji na skrzyżowaniu trasy nr 10 w Dzierzążni z powiatową drogą Baboszewo-Kucice, zamontowania progu zwalniającego w Idzikowicach (gm. Sochocin), poprawy bezpieczeństwa na przejeździe kolejowym w Cieszkowie Nowym (gm. Baboszewo). Pojawiło się też pytanie o potrzebę utworzenia w Płońsku izby wytrzeźwień.

Ciekawostką jest, że debatę otworzyła prezentacja maskotki płońskiej policji, która otrzymała imię Płonek. Maskotka ma pomagać policjantom w profilaktyce, przede wszystkim podczas spotkań z najmłodszymi mieszkańcami powiatu.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry