Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Dają kasę i chcą mieć...
Piątek, 19 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 146 (1174) - 10 stycznia 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Dają kasę i chcą mieć... Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

... coś do powiedzenia!

Głównym punktem środowej sesji rady gminy Naruszewo (25 października) okazała się dyskusja o powiatowych drogach, a konkretnie o dofinansowywaniu ich przebudowy przez gminę.

Powiat zwrócił się o dofinansowanie przebudowy drogi Zaborowo - Naruszewo, a konkretnie odcinków nie objętych dotychczas przebudową. Powiat będzie się ubiegał o dofinansowanie tej inwestycji, szacowanej na 2,1 mln zł. Dofinansowanie może wynieść 60 proc., więc udział własny to kwota 840 tys. zł i powiat chce, by połowę tej kwoty dołożyła gmina, a więc 420 tys. zł.

Wójt Beata Pierścińska mówiła, by radni w tej sprawie się wypowiedzieli, bo choć na komisjach po długiej dyskusji doszli do wniosku, że droga jest ważna, to nie do końca wszystko jest wiadomo, m.in. jeśli chodzi o kształt przyszłorocznego budżetu. Nie wiadomo również, czy powiat będzie wnioskował o dofinansowanie przebudowy innych swoich dróg, a jeśli tak, to które byłyby to drogi.

Wójt argumentowała, że nie chodzi o to, by powiatowej drogi nie dofinansować, ale gmina nie jest superbogata, musi realizować własne zadania, a nadwyżek budżetowych, jak w ciągu ostatnich lat, nie będzie. Gmina przez minione dwa lata przygotowywała się do absorpcji środków unijnych, oszczędzała, by mieć na wkłady własne, stąd w tym roku realizuje inwestycje za 10 mln zł.

W tym roku gmina Naruszewo dofinansowała powiatowe inwestycje drogowe kwotą blisko 1 mln zł, w tym budowę części drogi Zaborowo - Naruszewo 600 tys. zł.

Głosy w dyskusji padały różne, radni argumentowali, że droga jest ważna i powinna być dokończona, ale wnioskowana przez powiat kwota 420 tys. zł jest zbyt wysoka, gmina musi dbać o własne drogi i nie na wszystko gminny budżet stać. Padały również głosy, by powiat konsultował z gminą, które drogi powinny być realizowane.

- Skoro dokładamy pieniądze, chcemy współdecydować - mówiła wójt Pierścińska. - Nasze zdanie powinno być brane pod uwagę.

Wójt powiedziała, iż dochodzi do pewnego paradoksu, że fakt, iż powiat przebudowuje własną drogę jest traktowany jako wyjątkowy incydent, a powinno być odwrotnie - że pomoc finansowa gminy jest tym wyjątkowym incydentem. Dodała, iż gmina dofinansowała wykonanie dokumentacji na drogę w Pieścidłach, a może powiat będzie chciał również realizować drogę w Strzembowie.

- A my nic nie wiemy - skwitował przewodniczący rady Zbigniew Nowicki.

- Tak się dzieje, jakby telefonów nie było w Polsce - komentował radny Marek Napiórkowski.

Podczas dyskusji pojawił się wniosek, by gmina zadeklarowała kwotę do 200 tys. zł.

Katarzyna Olszewska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry