Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Sezon grzewczy - trzeba uważać
Piątek, 19 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 146 (1174) - 10 stycznia 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Sezon grzewczy - trzeba uważać Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Sadze i opał

Płońscy strażacy apelują o ostrożność i czyszczenie przewodów kominowych.

W ostatnich dniach strażacy interweniowali kilkakrotnie w pożarach sadzy w kominie. W środę, 25 października zostali wezwani do Kamienicy w gm. Załuski i na ulicę Nadrzeczną w Raciążu.

W niedzielę, 29 października paliły się sadze w kominie w budynku mieszkalnym w Żychowie (gm. Raciąż).Tego samego dnia przy ulicy Aptecznej w Nowym Mieście paliło się drewno w kotłowni jednego z domów - zniszczeniu uległ m.in. osprzęt pieca. Przyczyną było prawdopodobnie zaprószenie ognia.

W poniedziałek, 30 października paliły się sadze w kominie budynku przy ulicy Płońskiej w Nacpolsku (gm. Naruszewo).

W sezonie grzewczym strażacy odnotowują zwiększoną liczbę pożarów spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Pożary te, obok strat materialnych, stwarzają poważne zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, tym bardziej, że część z nich zdarza się nocą.

Płońscy strażacy informują, że z doświadczenia lat ubiegłych wynika, że jedną z licznych przyczyn pożarów jest zapalanie się sadzy w kominie. Warto więc zadbać o okresowe, systematyczne czyszczenie kominów, czyli o własne bezpieczeństwo.

Sezon grzewczy to również okres, gdy nasilają się zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, który powstaje w wyniku niepełnego spalania, m.in.: drewna, gazu, benzyny, propanu, węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do zupełnego spalania. Przyczyn jest kilka. Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, ale również z przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni. Czad powstaje także w czasie pożaru. Tak więc dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych, pamiętać o tym, by nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych, a także zainstalować czujki tlenku węgla.

Katarzyna Olszewska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry