Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Dyplom uznania, działki, zmiana sołectwa i rzeka
Sobota, 24 lutego 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 151 (1179) - 14 lutego 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Dyplom uznania, działki, zmiana sołectwa i rzeka Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Z miłym akcentem

Zdjęcie do artykułuPiątek, 29 września, był dniem obrad rady gminy Raciąż.

Sołtys dłużej niż samorząd

Miłym akcentem rozpoczęła się sesja radnych gminy Raciąż w piątek, 29 września. Dyplom uznania otrzymała wieloletnia sołtys wsi Łempinek Eugenia Szlak.

Podobne dyplomy, przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego wręczane były podczas uroczystej sesji w Krajkowie, zwołanej z racji jubileuszu 25-lecia istnienia samorządu. Ten wydaje się być jednak szczególny, ponieważ pani Eugenia Szlak pełni swoje sołeckie obowiązku dłużej niż istnieje gmina Raciąż. W Krajkowie niestety nie mogła być obecna ze względów zdrowotnych, lecz zawsze stara się uczestniczyć w zwyczajnych sesjach rady.

- Nie spodziewałam się, ale wszystkim serdecznie dziękuję - mówiła podczas piątkowej sesji wyraźnie wzruszona sołtys, która mimo wszystko nie zapomniała o swoich obowiązkach i zgłosiła wójtowi wniosek o naprawę drogi w Łempinku.

Cztery działki na przetarg

Jednogłośnie radni gminy Raciąż podjęli decyzje o zbyciu gminnych nieruchomości, w tym działki z budynkiem po byłej szkole w Kodłutowie.

Decyzją radnych w drodze przetargu mają zostać sprzedane: wspomniana zabudowana działka w Kodłutowie o pow. 0,2170 ha, dwie nieruchomości gruntowe w Koziebrodach (o pow. 6 i 12 arów) oraz nieruchomość gruntowa w Charzynach o pow. 29 arów.

Chcą do Kraszewa-Czubak

Mieszkańcy wsi Kraszewo-Rory, przynależnej do sołectwa Kraszewo-Gaczułty chcą zmienić sołectwo. Wystosowany do radnych gminy Raciąż wniosek w tej sprawie podpisało 28 osób.

Obecnie wieś Kraszewo-Rory przynależy do sołectwa Kraszewo-Gaczułty, jednak z sołectwem Kraszewo-Czubaki mieszkańcy tej wsi czują większy związek. Łączy te wsie sąsiedztwo i wspólna parafia, przykładowo wykonują wspólny wieniec dożynkowy. Z wnioskiem zapoznali się radni, choć decyzję w tej sprawie podejmą najprawdopodobniej na kolejnej sesji.

- Jest wola polityczna w tym kierunku, by wyjść naprzeciw mieszkańcom - komentował przewodniczący rady gminy Jarosław Jaworski dodając, że aktualnie temat analizuje prawnik po to, by przeprowadzić zmianę zgodnie z procedurami.

Co z tą Raciążnicą?

Podczas sesji doszło jeszcze do jednej ciekawej dyskusji. Radni pochylili się nad problemem wylewającej rzeki Raciążnicy, która (jak stwierdził jeden z sołtysów) kopana była szpadlami w okresie XX-lecia międzywojennego.

Dyskusja może i miała żartobliwy początek z uwagi na stwierdzenie, że rzeka kopana była szpadlami, ale problem jest poważny i zgłoszony podczas piątkowej sesji przez kilku sołtysów. Po ostatnich ulewnych deszczach rzeka wylała w wielu miejscach, dlatego należałoby pomyśleć o jej regulacji. Wójt Ryszard Giszczak na apele sołtysów odpowiedział krótko, że nie jest to w kompetencjach gminy i nie jest to w kompetencjach powiatu, którego przedstawiciele uczestniczyli w sesji.

- Gmina do tego nie dołoży - skwitował, lecz radna powiatu Elżbieta Grodkiewicz dodała, że za pośrednictwem starostwa można wystosować pismo do właściciela rzeki, czyli skarbu państwa, by problem wylewającej Raciążnicy poruszyć.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry