Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow U nas też odbyło się Narodowe czytanie
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 147 (1175) - 17 stycznia 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
U nas też odbyło się Narodowe czytanie Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

„Wesele” w Płońsku

Zdjęcie do artykułuCzytanie integruje, umila czas i rozwija - udowodnili to uczestnicy akcji pod patronatem Prezydenta RP „Narodowe czytanie”. W Płońsku włączyli się w nią areszt śledczy oraz miejska biblioteka.

Wyspiański w areszcie…

Od samego rana jedna z sal w płońskim areszcie zamieniła się w izbę z przełomu XIX/XX w. ozdobioną barwnymi chustami i obrazami z nastrojową muzyką w tle. W centrum stanął przyciągający uwagę drewniany stół z kiełbasą i chlebem, wokół którego skupili się osadzeni, ich wychowawcy, a także goście. Wszyscy odegrali tego dnia wyznaczone role - postaci z jednego z najsłynniejszych dramatów Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, wcielili się więc w Księdza, Dziennikarza, Żyda, Pannę młodą i Pana młodego oraz wielu innych bohaterów. Przez kilkadziesiąt minut czytali fragmenty dramatu, zastanawiając się jednocześnie nad kontekstem opisanej historii.

Jak podkreślali w czasie akcji dyrektor aresztu Marek Kowalski, starosta płoński Andrzej Stolpa, przedstawiciele urzędów - miejskiego w Płońsku Filip Przedpełski i gminy Płońsk - Anna Brzostek, a także Szlachetnej Paczki Iwona Zawadzka - trudno zrozumieć realia dawnej epoki, w której żył Stanisław Wyspiański. Zaznaczali, że tekst jest trudny, ale czytać warto rozmaite książki, bo to rozwija język, wyobraźnię i pozwala poznawać świat czy inne postrzeganie rzeczywistości. Dziękowali za zaproszenie i gratulowali świetnego przygotowania.

… i w MCK

W samo południe spotkali się liczni uczestnicy „Narodowego czytania” w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Wielu z nich zadbało o ludowy strój: były więc czerwone korale, białe bluzeczki, chustki i kolorowe sukienki. Nie zabrakło utworów na akordeonie, a także jabłek i tortu.

Spotkanie było idealną okazją, by przybliżyć postać autora „Wesela”, co zrobili przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 3, której patronem jest właśnie Stanisław Wyspiański. Gość specjalny - aktor Sylwester Maciejewski wprowadził wszystkich w klimat opisywanej przez pisarza epoki, a liczni uczestnicy - odczytali fragmenty „Wesela” z podziałem na role.

Z udziału w akcji zadowolona była dyrektor płońskiej biblioteki Bożena Kaliściak, która podkreślała, że to wspaniała inicjatywa, która promuje czytanie i perły literatury. W tym roku włączyli się w nią m.in. uczniowie szkół, ich nauczyciele, przedstawiciele instytucji publicznych i przede wszystkim miłośnicy książek.

Małgorzata Wielechowska

foto: Małgorzata Wielechowska

Więcej zdjęć w Galerii

 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry