Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Płońskiej drużyny spotkanie z prezydentem
Piątek, 23 lutego 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 151 (1179) - 14 lutego 2018
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Płońskiej drużyny spotkanie z prezydentem Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Obozowa niespodzianka

Zdjęcie do artykułuW czasie obozu harcerskiego (10-28 lipca) w miejscowości Sumin na terenie Nadleśnictwa Lipusz w województwie pomorskim Skautów Europy z grup - 1. Drużyna Płońska św. Stanisława Kostki oraz 7. Drużyna Warszawska św. Jacka Odrowąża - odwiedził prezydent RP Andrzej Duda.

- O wizycie prezydenta kadra dowiedziała się około miesiąca przed obozem. Informacja została przekazana jednak chłopcom dopiero na 2 dni przed przyjazdem, aby zrobić im niespodziankę. Chłopcy byli zaskoczeni, uradowani i bardzo się ucieszyli z planowanej wizyty - zaznacza hufcowy 7. Hufca Warszawskiego Paweł Bałdyga. Dodaje, że prezydent zwiedził obóz i został oprowadzony po wszystkich gniazdach zastępu, czyli miejscach, w których zastęp obozuje, śpi, gotuje i spędza czas na co dzień.

Podczas wizyty razem uczestniczyli we mszy koncelebrowanej m.in. przez biskupa polowego Józefa Guzdka. Wzięli też udział w apelu oraz ognisku, podczas którego prezydent opowiedział gawędę, wspominając swoje lata spędzone w harcerstwie, a także o zawiązanych wówczas przyjaźniach, które trwają do dziś. Na zakończenie spotkania Andrzej Duda wręczył każdej drużynie podpisane przez siebie toporki.

 

Obóz, w którym uczestniczyło 33 chłopców wraz z 7-osobową kadrą z dwóch drużyn, jest podsumowaniem całego roku zbiórek w zastępach oraz wydarzeniem najważniejszym w całym roku harcerskim, do którego skauci przygotowują się na zbiórkach.


- Jest to czas, kiedy w sposób szczególny chłopcy wykorzystują nabyte umiejętności oraz rozwijają w sobie zmysł praktyczny, ducha służby, swój charakter, dbają o swoje zdrowie oraz budują relację z Bogiem. Poprzez codzienne aktywności skauci uczą się odpowiedzialności za siebie oraz za innych poprzez system zastępowy, w którym zastępowi są odpowiedzialni za powierzonych im chłopców oraz system rad, dzięki któremu każdy uczy się umiejętności wypowiadania swojego zdania i ma możliwość wpływu na kształt obozu - podkreśla Paweł Bałdyga.

Dodaje, że każdy dzień obozu to inna aktywność. Obóz zawsze rozpoczyna się pionierką, czyli zbudowaniem infrastruktury obozowej. Chłopcy własnoręcznie budują na drzewach platformy, na których śpią, wszystkie potrzebne urządzenia obozowe z paleniskiem dla każdego zastępu włącznie, ponieważ posiłki przygotowywane są przez zastępy samodzielnie. Następnie odbywają się różne gry techniczne i terenowe, wykorzystujące znajomość technik harcerskich (np. biegi na orientację czy umiejętność szyfrowania wiadomości), olimpiada sportowa, konkurs kulinarny, podczas którego każdy zastęp przygotowuje swoją popisową potrawę. Całość wieńczy kilkudniowa Wielka Gra, pełna wymyślnych zadań i przygód.

Małgorzata Wielechowska

foto: zbiory Kancelarii Prezydenta RP
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry