Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 49 (1077) - 16 grudnia 2015 arrow Program artystyczny o stanie wojennym w ZS 1
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Program artystyczny o stanie wojennym w ZS 1 Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Młodzieży pamięć o 13 grudnia


Zdjęcie do artykułuO wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku przypomnieli w piątek, 11 grudnia, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku.

Młodzież wystawiła bardzo wzruszające przedstawienie pt. „Można wybaczyć, lecz nigdy zapomnieć”. Przywołała w nim dzień, kiedy władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadziły w całej Polsce stan wojenny. Był on odpowiedzią władz komunistycznych na wzrastające w kraju napięcie wewnętrzne: strajki i protesty ludności niezadowolonej z rządów komunistów. W kraju utworzono Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (WRON), a na jej czele stanął gen. Wojciech Jaruzelski.

Uczniowie przypomnieli swoim kolegom i koleżankom oraz zgromadzonej kadrze pedagogicznej wydarzenia towarzyszące wprowadzeniu stanu wojennego. Jak mówili - w 1981 r. zabito wolność, a dzień 13 grudnia nie powinien mieć miejsca w historii Polski.
- Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie zaciśniętą pięścią - mówili podczas przedstawienia uczniowie. Wydarzenia sprzed 34 lat przypomniała rozmowa wnuka z dziadkiem, który uczestniczył w wydarzeniach związanych ze stanem wojennym oraz pokaz slajdów ze zdjęciami z tamtych dni.

- W ciągu jednej nocy zamordowano wszelkie nadzieje wolnościowe, gospodarcze i kulturalne. Sponiewierano Polskę. Zabito entuzjazm i nadzieję narodu - opowiadał uczeń, wcielający się w rolę dziadka.

Młodzi pokazali swoim kolegom, że nie wolno godzić się z logiką stanu wojennego, że nie wolno mówić, że był to łagodny zamach stanu XX w. Uświadomili obecnym, że gdyby nie było „Solidarności” i duchowego wsparcia naszego św. Jana Pawła II, to komunizm trwałby dużo dłużej i pochłonął o wiele więcej ofiar.

Przedstawieniu towarzyszyły nie tylko rekwizyty, ale też slajdy ze zdjęciami, których robienie było zakazane w tamtych dniach oraz piękny śpiew uczennic Karoliny Kozarzewskiej i Klaudii Ceglarz.

Przedstawienie uczniowie przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Anny Dobrowolskiej i Lucyny Pareckiej - Łaszczyk. Prezentację multimedialną do przedstawiania przygotował Arkadiusz Markowski.

Łukasz Wielechowski
 
WYSTĄPILI

Przemysław Białoskórski, Paulina Branczewska, Klaudia Ceglarz, Ilona Cymmer, Barbara Drążkiewicz, Monika Duszyńska, Jakub Frejnik, Edyta Gajewska, Anna Grzelak, Anna Jakubowska, Anita Kalinowska, Oliwia Kamińska, Justyna Karpińska, Klaudia Kępińska, Ewelina Klósak, Katarzyna Koperek, Anita Kowalkowska, Patrycja Kozakiewicz, Karolina Kozarzewska, Magda Matuszewska, Marta Pikora, Aleksandra Piłatowicz, Adriana Podgórska, Natalia Trybańska, Aleksandra Trzetrzewska, Martyna Zabrodzka, Martyna Zawłocka, Nina Żulewska.


foto: Łukasz Wielechowski

Więcej zdjęć w Galerii
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry