Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 49 (1077) - 16 grudnia 2015 arrow Strzelcy w rocznicę stanu wojennego
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strzelcy w rocznicę stanu wojennego Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

ZOMO w rynku


Zdjęcie do artykułuCo działo się w stanie wojennym w Polsce? Jaka była codzienność rodaków? W 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w niedzielę, 13 grudnia, przybliżyli tamtą rzeczywistość strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

Jak podkreśla dowódca grupy Sebastian Milewski, jednostka stara się co roku przypominać tamte - wcale  nie tak odległe - czasy. To świetny sposób, by edukować i w praktyce pokazywać realia początku lat 80. XX w.

Przez kilka godzin w płońskim rynku Strzelcy m.in. legitymowali cywilów oraz organizowali nagonki tłumu. Wszyscy mieli stroje i sprzęty charakterystyczne dla funkcjonariuszy ZOMO. Pałki co chwila szły w ruch, a milicjanci żądali dowodów osobistych. W rynku królowały też - transporter opancerzony, maluch oraz koksownik.

Wielu spacerujących ulicami miasta przyglądało się działaniom, robiło zdjęcia oraz brało ulotki informacyjne od Strzelców. Daniel Leszczyński, który przyszedł do rynku z córką Laurą, podkreślał, że to doskonały pomysł na lekcję historii, zwłaszcza że Strzelcy wiernie odwzorowali wiele szczegółów.

W przygotowanie rekonstrukcji zaangażował się również Urząd Miasta w Płońsku.
 
Małgorzata Wielechowska

foto: Małgorzata Wielechowska

Więcej zdjęć w Galerii
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry