Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 49 (1077) - 16 grudnia 2015 arrow Obradowali radni gminy Płońsk
Niedziela, 21 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Obradowali radni gminy Płońsk Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

O uchodźcach, finansach gminy i płońskim szpitalu


Zdjęcie do artykułuPodczas czwartkowej sesji rady gminy Płońsk (10 grudnia) pojawił się temat uchodźców, wywołany przez radnego Romana Grudnego. Wójt Aleksander Jarosławski powiedział, że zamierza przyjąć rodzinę uchodźców w należącym do niego domu. Była również mowa o płońskim szpitalu, a radni uchwalili nowe stawki opłat za śmieci.

Uchodźcy u wójta

Informowaliśmy już o tym, że wójt gminy Płońsk w odpowiedzi na pismo wojewody zadeklarował przyjęcie jednej rodziny uchodźców. Na Mazowszu taką deklarację złożyło tylko 6 samorządów.

Temat uchodźców na czwartkowej sesji poruszył radny Roman Grudny, argumentując, iż nie może być tak, że wójt składa deklarację ich przyjęcia bez konsultacji z radą i mieszkańcami, którzy o tej sprawie dowiedzieli się z mediów. Pytał, w jakim miejscu gmina zamierza uchodźców ulokować, czy w świetlicach, czy może w zamkniętej szkole w Arcelinie, bo wtedy mogłaby być to szkoła muzułmańska i dodawał, że gmina stoi na skraju bankructwa.

- Protestuję przeciwko tej decyzji - mówił radny Grudny. - Nasze społeczeństwo nie życzy sobie takich deklaracji.

Radny powiedział, że protest przeciwko powyższej deklaracji powinien pojawić się na sesji i zwrócił się do sołtysów, by ci, którzy są przeciwko, wstali na znak protestu - wstał jednak tylko jeden sołtys.

- Proszę się wycofać z tej decyzji - zwracał się radny do wójta.

- Chcę uspokoić - odpowiadał wójt Jarosławski, pytając czy radny Grudny jest katolikiem i wyjaśniając, iż jest to tylko wstępna deklaracja, dotyczy przyjęcia jednej 3-osobowej rodziny i póki co, nie ma żadnych szczegółów. Wójt poinformował, że gdyby przyjęcie uchodźców doszło do skutku, to będą mieszkać w Siedlinie, w należącym do niego budynku, co już uzgodnił z rodziną. - Jesteśmy w Europie, mam do tego prawo. Czy to pana uspokaja?

Przewodniczący rady, Włodzimierz Kędzik przypominał, że o pomoc uchodźcom apelował papież, a sprawa może być rozważana, gdy będą jakieś konkrety. Mówił, iż sprawa jest delikatna, tym bardziej, że zbiegła się w czasie z atakami terrorystycznymi, ale jeśli uchodźcy trafią do Polski, ich przeszłość będzie sprawdzana.

Radny Grudny stwierdził, że skoro wójt zamierza przyjąć uchodźców do swojego domu, to temat na radzie jest zbędny.

Radny Jerzy Borowski mówił później, że wójt nie jest osobą prywatną i musi liczyć się z głosem społeczeństwa.

Gmina na skraju nie stoi, ale na wolnej kwocie straci

Skarbnik gminy, Marianna Klimkiewicz odnosiła się do stwierdzenia radnego Grudnego, że gmina stoi na skraju bankructwa.

- Gmina nie stoi na skraju bankructwa, nie ma żadnego zagrożenia - mówiła. - Osądził pan nas zbyt pochopnie i krzywdząco. Nie ma zagrożenia, nie jesteśmy bankrutami i śmiem twierdzić, że nigdy taka sytuacja nie nastąpi.

Wójt Aleksander Jarosławski mówił, że sytuacja gminy Płońsk tragiczna nie jest, gmina Płońsk, jak i inne jest „rozpędzona z inwestycjami”, przestrzegał, by nie wywoływać agresji, szczególnie przed świętami, a gmina - samorządowa rodzina, ma się czym pochwalić.

Wójt nadmieniał, że gminę mogą czekać inne problemy, bo jeśli zostanie wprowadzona wyższa wolna kwota od podatku, to gmina Płońsk może stracić około 3 mln zł dochodów rocznie a np. Nowy Dwór Mazowiecki 7 mln zł. Gwoli ścisłości, taka kwota zostałaby wówczas w kieszeniach mieszkańców.

Radny ze Skarżyna Wojciech Kowalski przestrzegał przed skrajnymi poglądami.

Borowski: PSL rządzi Płońskiem

Temat płońskiego szpitala wywołał radny Jerzy Borowski, który pytał Pawła Koperskiego - radnego powiatu i przewodniczącego rady społecznej płońskiego szpitala o „plan reanimacyjny” szpitala. Radny zastanawiał się czy rada społeczna nie powinna zamienić się w radę ratującą szpital, czy nie czas już się ocknąć i „spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa”, bo jak potem spojrzeć w oczy sąsiadom, jeśli działalność szpitala będzie zagrożona. Apelował do wszystkich, by zacząć działać, gdyż mieszkańcom należy zapewnić bezpieczeństwo, należy rozmawiać o trudnych sprawach.

Paweł Koperski mówił, iż sytuacja finansowa szpitala jest lepsza niż była, choć nadal dobra nie jest, trwają rozmowy w sprawie przyszłorocznego kontraktu z NFZ.

- Nie ma gospodarza w szpitalu. Sami to widzicie - odparł Borowski, dodając, iż do dyrektora tej placówki nic nie ma. - PSL rządzi tym Płońskiem. Obudźmy się.

Nowe opłaty za  śmieci

Podczas czwartkowej sesji rada uchwaliła nowe, wyższe  stawki opłat za śmieci. Miesięczna stawka od osoby za śmieci segregowane wzrośnie o złotówkę i będzie wynosiła 8 zł, w przypadku śmieci zmieszanych stawka wzrośnie o 2 zł i będzie wynosiła 14 zł.

Uchwała ma związek z rozstrzygniętym przez gminę przetargiem na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Umowa z wykonawcą - płońską spółką PGK - opiewa na blisko 711 tys. zł i dotyczy 2016 roku. W tym roku umowa dotyczyła kwoty ponad 690 tys. zł.

Komendant apelował

Na czwartkowej sesji był obecny komendant płońskiej komendy PSP, Paweł Jakubowski. Poinformował, że obecnie trwa rozliczanie kolejnego etapu budowy nowego obiektu komendy straży przy ul. Sienkiewicza, w bieżącym roku wydano ponad 1,1 mln zł, w tym środki przekazane przez samorządy, także gminę Płońsk. W przyszłym roku z budżetu państwa straż ma otrzymać 700 tys. zł na powyższą inwestycję. Komendant dziękował za dotychczasową pomoc finansową i prosił o pomoc w roku przyszłym.

Płońska komenda przekaże jednostce OSP z Siedlina jeden z dotychczas użytkowanych wozów bojowych.

Komendant apelował na sesji, by wyposażyć domy w czujniki tlenku węgla. Podawał przykład sprzed kilku tygodni z Królewa w gm. Joniec, gdzie w jednym z domów był pożar. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale dlatego, że rodzinę obudził i zaalarmował pies. Mówił, że warto wyposażyć dom w czujnik.

Komendant mówił, że w niektórych przypadkach ewidentnie jest tak, że przewody kominowe nie są czyszczone, a przecież kominiarz nie jest po to, by szczęście przynosił.

Katarzyna Olszewska

foto: Katarzyna Olszewska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry