Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 38 (1015) - 1 października 2014 arrow Brakuje na zapłatę wykonawcom inwestycji - Płońsk wyda obligacje na ponad 9 milionów!
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Brakuje na zapłatę wykonawcom inwestycji - Płońsk wyda obligacje na ponad 9 milionów! Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Łatanie budżetowej dziury


Zdjęcie do artykułuW czwartek, 25 września rada miasta Płońska zdecydowała o emisji obligacji na łączną kwotę 9.250.000 zł. Miasto chce w ten sposób pokryć budżetowy deficyt związany z realizacją inwestycji.

Czwartkowa uchwała przewiduje, że do końca tego roku miasto wyemituje w 6 seriach 9.250 sztuk obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda - na łączną kwotę 9.250.000 zł. Obligacje będą miały różny termin wykupu - od 2 do 7 lat.

Emisja obligacji ma na celu sfinansowanie deficytu budżetowego miasta z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne - przebudowę obiektu Miejskiego Centrum Kultury oraz na inwestycje drogowe.

Radny Krzysztof Tucholski pytał, czy miejski budżet jest w tak słabej kondycji, że burmistrz decyduje się na emisję obligacji. Mówił, że takie rozwiązanie jest proponowane po raz pierwszy, nie wie, czy to zły czy dobry pomysł, ale może warto wziąć pod uwagę, że to koniec kadencji, więc to zobowiązanie obarcza kolejną. Tucholski zaproponował, by projekt uchwały zdjąć albo przełożyć na kolejną sesję, aby można było poprosić fachowców o wyjaśnienia i dogłębnie sprawę przeanalizować.

- To jest blisko 10 mln zł, a nie 100 tys. zł - mówił radny, dopytując z czego wynika tak duża kwota. - Nie możemy tak pochopnie decydować, powinna odbyć się sesja tylko w tej sprawie.

Burmistrz Andrzej Pietrasik odparł, że miasto zaciągało już większe zobowiązania, między innymi kilkanaście milionów na budowę kanalizacji sanitarnej, a środki z obligacji są potrzebne na inwestycje. Burmistrz twierdził, iż miasto miało z roku ubiegłego 6 mln nadwyżki i tegoroczny budżet się spina, nastąpiło jednak kilka zdarzeń, między innymi nie udało się sprzedać miejskich nieruchomości a miasto nie chce obniżać cen. Pomimo dofinansowania inwestycji będą one rozliczane po zakończeniu, a należy regulować płatności wynikające z umów z wykonawcami i jeśli nie zostaną zabezpieczone środki, będą problemy. Zdaniem burmistrza, obligacje zostaną wykupione ze środków ze sprzedaży nieruchomości.

Burmistrz odpowiadając na pytania, powiedział, że miasto nie zdążyłoby do końca tego roku przeprowadzić procedur przetargowych związanych z zaciągnięciem kredytu, takiej decyzji nie można było podjąć wcześniej, bo były wolne środki. Zdaniem Pietrasika, obligacje są lepszym rozwiązaniem, bo oprocentowanie to rząd 3-4 proc., a jeśli rada nie podejmie uchwały, nie będzie pieniędzy dla wykonawców miejskich inwestycji, co może oznaczać dla miasta kary. Burmistrz mówił również, że pozostawienie tej sprawy bez rozstrzygnięcia w momencie kończącej się kadencji nie byłoby dobre, bo po rozstrzygnięciu wyborów samorządowych będzie już za późno, a pozostawienie finansowej dziury będzie szkodliwe dla miasta.

Wniosek radnego Tucholskiego o zdjęcie tego punktu z porządku obrad został odrzucony. Rada przegłosowała uchwałę o emisji obligacji większością głosów.

Katarzyna Olszewska

rys. Andrzej Nowaczyk
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry