Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 38 (1015) - 1 października 2014 arrow W powiecie też problemy budżetowe
Niedziela, 21 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
W powiecie też problemy budżetowe Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kredyty zaciągną


W środę, 24 września rada powiatu podjęła dwie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytów. Decyzjom towarzyszyła dyskusja i barwne refleksje radnego Gortata.

Pierwsza z uchwał przewiduje zaciągnięcie kredytu w kwocie 5,3 mln zł, w tym 1,5 mln zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz 3,8 mln zł na pokrycie budżetowego deficytu związanego z inwestycjami drogowymi.

Druga z uchwał dotyczy zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego w wysokości 2,5 mln zł na spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów - ten kredyt nie spowoduje zwiększenia zadłużenia.

Kredytowym decyzjom towarzyszyła dyskusja i barwne refleksje radnego Ryszarda Gortata.

Radny Gortat mówił, że spłata kredytu w kwocie 5,3 mln zł sięga aż 2024 roku, a to w działalności samorządu epoka, bo obejmuje dwie następne kadencje i pytał, czy moralnie uzasadnione jest przekazywanie następnym kadencjom takiego „garbu” i czy władze powiatu nie mają wrażenia, iż w samorządowe, powiatowe gniazdo składają „wielkie, kukułcze jajo”, jako prezent dla piątej kadencji powiatu.

- Czy nie uważają państwo, że zaczynamy zjadać własny ogon? - pytał Gortat, sypiąc cytatami i powiedzonkami.

Radny mówił, że jego marzenia o „małej, ciasnej dziurce budżetowej” już się nie spełnią, bo powiatowa budżetowa dziura się powiększa, można rzec jak w przysłowiu: „dziura jak pół światu - a wielkiej dziury to już żadnym kołkiem zatkać się nie da”.

Wicestarosta Andrzej Stolpa odparł, że powiat zaciąga kredyty, ale robi inwestycje i aby nie stwarzać wrażenia, że powiat jest zadłużony, bo to nieprawda.

Radny Krzysztof Wrzesiński mówił, że klub radnych PiS wstrzyma się od głosu. Mówił, że rozumie, iż obecna kadencja przypadła na trudny okres i poparłby uchwałę w sprawie kredytu, gdyby nie temat zarobków w starostwie, np. wysokie dodatki funkcyjne wicestarosty i skarbniczki, czy umowy zlecenia.

- Głosowałbym za, gdybyście szanowali publiczne pieniądze - powiedział Wrzesiński.

Stolpa odparł, że stanowczo protestuje przeciwko wypowiedzi radnego, bo zarówno w jego jak i skarbnika przypadku dodatki specjalne wchodzą w skład pensji, a jego pensja nie wzrosła od 2010 roku i kiedy radny był w zarządzie powiatu, tego nie kwestionował.

Obydwie uchwały zyskały większość w głosowaniu. (ko)
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry