Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 38 (1015) - 1 października 2014 arrow Dni patrona Płońska św. Michała Archanioła
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dni patrona Płońska św. Michała Archanioła Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Anioły na ulicach


Zdjęcie do artykułuGwiazdy polskiej muzyki - Poparzeni Kawą Trzy i Perfect były główną atrakcją tegorocznych IX Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła.

Podczas tegorocznego świętowania organizatorzy - podobnie jak w ubiegłych latach - przygotowali paradę aniołów. Dzieci z płońskich szkół wystrojone w białe szaty, skrzydła, pióra, aureolki oraz tablice z hasłami zachęcającymi do okazywania miłości i życzliwości przeszły w ulicznej paradzie sprzed płońskiego ratusza na Rutki, gdzie odbyła się dalsza część sobotniego (27 września) świętowania.

Po zajęciach animacyjnych m.in. z chustą i bańkami mydlanymi, rozpoczęły się występy. Swoje układy taneczne zaprezentowały płońskie mażoretki oraz uczniowie Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka”. Nie zabrakło też pokazów kuglarskich i przedstawienia dla dzieci. Spektakl pt. „Księżniczka i Mozart” wykonał Teatr Wariacja.

Prawdziwym hitem jednak okazały się koncerty dwóch polskich zespołów muzycznych. Najpierw grupy Poparzeni Kawą Trzy, a później legendarnego zespołu Perfect.

Kolejnego dnia świętowanie z patronem odbyło się w płońskiej parafii św. Michała Archanioła, gdzie o 11.30 odprawiona została uroczysta msza święta, a o 17 kolejny, ostatni już koncert w ramach festiwalu organowego.

Dniom Patrona Miasta, oprócz festiwalu, towarzyszył jeszcze koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Maksymiuka (pisaliśmy o nim w poprzednim numerze) oraz druga edycja nagrody im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej książki polskojęzycznej poświęconej historii nauki i techniki. Uroczystość wręczenia nagrody i czeku na 10 tysięcy złotych odbyła się w poniedziałek, 29 września w płońskiej Galerii „P”.

Kapitułę konkursu (nagroda przyznawana jest pod egidą Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego - Fundacji Popierania Nauki, a jej fundatorem jest Rada Miejska w Płońsku) wręcz urzekła publikacja adiunkta w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Jacka Rodzenia pt. „Na tropie widma. Geneza i ewolucja spektroskopu optycznego w latach 1810-1860”. Jej głównym bohaterem jest spektroskop.

Autor opisuje znaczącą rolę, jaką ten przyrząd odegrał w nauce. Książka jest wnikliwą monografią opartą na rzetelnych materiałach źródłowych. Kapituła oceniła, że Jacek Rodzeń (na zdjęciu) stawia bardzo ważne tezy, a jego praca jest niezwykle ciekawie napisana. Z drobiazgową dokładnością uporządkował znane fakty, ale też wniósł własny, oryginalny i ważny wkład w badania nad historią przyrządu.

O istocie spektroskopu adiunkt opowiedział również gościom Galerii „P” podczas swojego wykładu „Spektroskop optyczny - ikona nauki XX wieku i przyrząd zaniedbany przez historyków XX wieku”.

Podczas spotkania wysłuchano też wykładu astrofizyka dr. Stanisława Bajtlika „Stąd do nieskończoności”. Niespodzianką była obecność prawnuczki dra Jana Jędrzejewicza Marii Chabasińskiej, która opowiedziała o swoich wspomnieniach związanych z uczonym przodkiem.

W galerii można było też obejrzeć wystawę zdjęć i dokumentów piśmienniczych ze zbiorów Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska poświęconych osobie i działalności Jana Jędrzejewicza.

Małgorzata Wielechowska

foto: Małgorzata Wielechowska

Więcej zdjęć w Galerii
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry