Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 38 (1015) - 1 października 2014 arrow Obradowali radni miasta Raciąża
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Obradowali radni miasta Raciąża Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

O sporcie, oświacie i remontach


Zdjęcie do artykułuPodczas czwartkowej (25 września) sesji Rady Miasta Raciąża, która tym razem odbyła się w miejscowej strażnicy, radni dyskutowali o przygotowaniach miejskiego Zespołu Szkół oraz przedszkola do rozpoczęcia roku szkolnego oraz przyjęli informacje o działalności Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji i KS „Błękitni”. Odrzucili też skargę mieszkanki Raciąża złożoną na działalność burmistrza Mariusza Godlewskiego.

Na wstępie sesji wystąpiła prezes Lokalnej Grupy Działania Małgorzata Najechalska, która zaprezentowała pokrótce działania LGD, opowiedziała o wydanych publikacjach oraz pozyskanych środkach dla Raciąża. Najechalska zachęcała obecnych na sesji mieszkańców do współpracy i zapraszała na najbliższe spotkanie, o którym grupa powiadomi na stronie internetowej urzędu miejskiego.

Po wystąpieniu Najechalskiej głos zabrał radny powiatowy Henryk Kozakiewicz, który przedstawił sytuację w powiecie płońskim. Radny nawiązał do zamykanego punktu krwiodawstwa w Płońsku. Podkreślił, że zarówno radni, jak i mieszkańcy nie zgadzają się z decyzją Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Burmistrz Godlewski zapytał radnego co w tej sprawie robi rada powiatu. Zaznaczył, że same pisma nie wystarczą. 

- Trzeba zbierać podpisy od mieszkańców, a później ich zebrać w autobusy i jechać pod RCKiK w Warszawie. Zrobić krzyk i nie pozwolić na zamknięcie dobrze prosperującego punktu krwiodawstwa - mówił burmistrz.

Następnie radny Artur Gizler zaprosił Kozakiewicza na spacer po ulicy Mławskiej w Raciążu, żeby zobaczył, jak jest wykonany asfalt. Wskazał też na pewne niedociągnięcia, np. brak podjazdów dla rodziców z wózkami lub niepełnosprawnych.

- Jest projektant i są kierownicy, którzy odpowiadają za nadzór nad pracami na tej ulicy - odpierał radny powiatowy. Jednak jedna z mieszkanek obecna na sesji odpowiedziała, że nie ma nikogo takiego, o kim mówi radny, a ludzie przewracają się na chodnikach. - Tak zostały wykonane - mówiła oburzona.

- Za nadzór na ulicy Mławskiej odpowiada starostwo. My tylko razem z wójtem finansujemy inwestycję, ale nadzór wykonawczy jest po stronie starostwa - tłumaczył burmistrz.

Po wystąpieniach zaproszonych gości i pytaniach do nich skierowanych na mównicy głos zabrał burmistrz Raciąża, który przybliżył radzie działalność urzędu przez ostatnie dwa miesiące (latem nie było sesji).

- Zrobiliśmy ankiety z uczniami i dowiedzieliśmy się, że mają problemy z językiem niemieckim. W związku z tym desygnowałem pieniądze ze środków urzędu miasta, żeby w czwartych klasach uruchomić dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu - mówił Godlewski. - Jest do tego nowy nauczyciel, który uczy języka. Same zajęcia nie są obowiązkowe, ale większość dzieci w nich uczestniczy - dodawał.

Godlewski wskazał też, że następną nowością w szkole są zajęcia sportowe dla dzieci.

- Zarząd klubu sportowego zwracał uwagę, że od najmłodszych lat musimy wychowywać piłkarzy, którzy będą w przyszłości chlubą naszego prężnie rozwijającego się klubu - mówił burmistrz. - W związku z tym w klasach trzecich podstawówki są dodatkowe zajęcia sportowe prowadzone przez miejscowego nauczyciela. Zajęcia są również nieobowiązkowe, żeby nie obciążać uczniów - ciągnął Godlewski.

W czasie wakacji w raciąskiej szkole zostały wyremontowane cztery sale, wymieniono w nich podłogi oraz odnowiono salę. Remont był też w miejskim przedszkolu. Wymieniono w nim wejście oraz dach, który już przeciekał. Nastąpiła też wymiana oświetlenia oraz płytek podłogowych. - Dziękuję pani dyrektor przedszkola za wskazanie i czujność, bo okazało się, że dach od lat nie był naprawiany. Przedszkole wewnątrz mamy praktycznie wyremontowane - poinformował Godlewski.

Następnym tematem poruszanym przez burmistrza była działalność MCKSiR w Raciążu. W najbliższych miesiącach obiekt czeka remont. W pierwszej kolejności zostanie zrobiony dach i wnętrze obiektu. Dodatkowo w Raciążu zostanie utworzone „kino za rogiem”.

W ostatnim czasie udało się też wyłonić w Raciążu wykonawcę kanalizacji i wodociągu na ulicy Kilińskiego. 22 września miasto uzyskało zgodę starostwa na zajęcie pasa drogowego i w związku z tym toczą się tutaj prace. - Bardzo proszę państwa o cierpliwość w poruszaniu się po tej ulicy. Nie da się wykonać kanalizacji i wymiany starych rur wodociągowych bez rozkopów - mówił Godlewski.

Następną sprawą, do której odniósł się burmistrz, była modernizacja ośrodka zdrowia. Jak na razie toczy się przetarg na wyłonienie wykonawcy. Z ośrodkiem zdrowia - jak powiedział burmistrz - miasto Raciąż miało dużo problemów, bo wcześniejsze remonty były wykonywane pod wybory. - Inny pośpiech od wyborczego nie jest wskazany - dodawał Godlewski.

Poinformował też, że sytuacja w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej się poprawia. Firma zaczęła pracę poza Raciążem i przez to zyskała płynność finansową i płaci wszystkie należności w terminach. W ostatnich miesiącach PGKiM wykonywało prace na terenie Ciechanowa i Zawidza, a teraz ma pracować w Płońsku. - Dzięki rzetelnemu podejściu kierownictwa i pracowników tej firmy słyszę pochwały w kierunku spółki - chwalił Godlewski.

Po wystąpieniu burmistrza głos zabrał radny Andrzej Staniszewski odnosząc się do skargi mieszkanki Raciąża na działalność burmistrza. W czerwcu zarzuciła mu, że nie chce jej zatrudnić. Napisała skargę, która została przekazana do rozpatrzenia komisji rewizyjnej. Jej członkowie uznali ją za bezzasadną, bo zatrudnianie mieszkańców nie jest zadaniem gminy. Za to odpowiada Powiatowy Urząd Pracy.

- Urząd miejski może zatrudniać pracowników i tak robi w sytuacji, gdy posiada na to środki oraz gdy zachodzi taka potrzeba - czytał w uzasadnieniu Staniszewski. Komisja rewizyjna zapoznała się z 13 notatkami służbowymi ze spotkań burmistrza ze skarżącą, które odbyły się od stycznia do lipca tego roku.

- Burmistrz Godlewski w ramach kompetencji przez siebie posiadanych, w sposób aktywny próbował pomóc mieszkance w znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji - informował radnych Staniszewski. Dodał, że po spełnieniu kryteriów przez mieszkankę została zatrudniona na staż w Miejskim Zespole Szkół. Dlatego komisja rewizyjna, a później rada uznała skargę za bezzasadną.

Godlewski poinformował też o odwołaniu się od wyroku sądu swojego poprzednika Janusza Sadowskiego i doradził radnemu Januszowi Chłopikowi, żeby wytoczył byłemu burmistrzowi proces z powództwa cywilnego o pomówienie i szarpanie dobrego imienia radnego, który od jakiegoś czasu jest też prezesem płońskiej spółki. 

Łukasz Wielechowski

foto: Łukasz Wielechowski
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry