Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Artykuły arrow nr 38 (1015) - 1 października 2014 arrow Dom Samotnych Matek z Dziećmi w potrzebie
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dom Samotnych Matek z Dziećmi w potrzebie Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kraśniewo prosi o pomoc


Zdjęcie do artykułuDom Samotnych Matek z Dziećmi w Kraśniewie (gm. Raciąż) prowadzony przez Fundację Domy Samotnych Matek z Dziećmi prosi o pomoc. Zamieszkałe w nim kobiety z dziećmi mają zapewnione najważniejsze potrzeby, jednak, by poprawić warunki mieszkaniowe potrzebna jest pomoc, głównie materialna.

- W początkach naszej działalności (od red. - dom zaczął funkcjonować w roku 1999) była dosłownie moda na pomaganie takim instytucjom jak nasza - mówi prezes fundacji Andrzej Konieczka, tłumacząc, że w przeszłości liczba sponsorów ośrodka sięgała kilkunastu, obecnie zaś  pozostało dwóch darczyńców, którzy pomagają systematycznie.

Poza tym fundacja korzysta również z pomocy banków żywności, lecz zapotrzebowanie na nią jest z tego źródła realizowane w niespełna 10 procentach.

- Jest to dla naszego domu zły moment - przyznaje Konieczka. 

Potrzeb, o których wspomina prezes, jest naprawdę wiele. Fundacja nie gardzi niczym, co otrzyma. Ponieważ dom zamieszkują samotne matki z dziećmi, które w wielu przypadkach odeszły ze swoich domów dosłownie z niczym, to potrzebne są ubrania, akcesoria dziecięce (pampersy, środki pielęgnacyjne itp.), żywność, wyposażenie, leki. Pilnej wymiany wymagają wieloletnie, zniszczone meble pokojowe. Za luksus można uznać telewizory, ale i te stały się dla większości podstawowym wyposażeniem domu, więc przydałyby się i w Kraśniewie. Gdyby znalazły się osoby, które chciałyby wspomóc działalność ośrodka finansowo, pieniądze można przelać na konto Fundacji Domy Samotnych Matek z Dziećmi z siedzibą w Kraśniewie o numerze: 44 1020 1592 0000 2102 0088 3777. Jak zapewnia prezes fundacji, przeznaczone one zostaną na koszty utrzymania budynku.    

Obecnie dom zamieszkuje siedem kobiet z dziećmi w wieku od 8 miesięcy do 12 lat. Każda z tych osób to indywidualna historia, dla której częstym, wspólnym mianownikiem jest alkoholizm i przemoc w rodzinie. Kobiety trafiły do Kraśniewa z różnych części Polski i tu znalazły dach nad głową i pomoc na wiele miesięcy.

- Nam tutaj nie brakuje nic. Mamy ciszę i spokój, możemy psychicznie odpocząć - mówi jedna z mieszkanek ośrodka, mama dwójki dzieci, która odeszła od agresywnego alkoholika.

Inna odeszła od partnera w momencie, gdy ten pobił jej córkę. Jeszcze inna trafiła tutaj, ponieważ nie radziła sobie finansowo, a po urodzeniu dziecka musiała całkowicie zrezygnować z pracy. Kolejna znalazła wreszcie szczęście u boku mężczyzny po przejściach, ale opiekuńczego i dającego poczucie bezpieczeństwa. Teraz oboje próbują się usamodzielnić. Poprzedni molestował ją i ich czteroletniego syna. Aż trudno sobie wyobrazić, przez co musieli przejść.

Pomimo złych doświadczeń zdarzało się, że kobiety próbowały naprawić rodzinne relacje i wracały do swoich oprawców, po czym ponownie trafiały do Kraśniewa. W rozmowie z nami twierdzą zgodnie, że dziś kolejnej szansy już by im nie dały.

- Trudno zaufać teraz człowiekowi - mówi jedna z nich.

Pobyt w Kraśniewie daje im możliwość powrotu do normalności, podniesienia się z dołka i podjęcia próby rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Tu znajdują to czego najbardziej potrzebują - spokój i wsparcie drugiego człowieka.

- Mamy dla siebie taką jedną, wspólną chwilę, gdy wstajemy rano, szykujemy sobie kawę a dzieciom śniadanie i rozmawiamy, także o naszych problemach - mówi jedna z tutejszych mieszkanek.
Wszystkie zaś dążą do tego, by w przyszłości rozpocząć nowe, lepsze życie, do którego pomostem jest dom w Kraśniewie.

- Nie trzeba się załamywać swoją sytuacją, tylko brać się do działania. Nie możemy nastawiać się pesymistycznie i myślę, że dla każdej z nas bodźcem do działania są nasze dzieci - podsumowuje inna mieszkanka Domu Samotnych Matek z Dziećmi w Kraśniewie.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry