Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Pierwsza strona arrow Upamiętnią 22-lecie gminy i... 220 rocznicę bitwy pod Racławicami
Piątek, 15 grudnia 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 143 (1171) - 6 grudnia 2017
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Upamiętnią 22-lecie gminy i... 220 rocznicę bitwy pod Racławicami Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kosynierzy znad Płonki, czyli rok wyborczy swoje prawa (absurdy) ma


Zdjęcie do artykułuW piątek, 28 lutego radni gminy Płońsk podjęli uchwałę w sprawie pomnika upamiętniającego 220-lecia bitwy pod Racławicami i 22-lecie powstania gminy Płońsk.

Przewodniczący rady, Włodzimierz Kędzik powiedział, że jest to inicjatywa wójta.

Wójt Aleksander Jarosławski mówił podczas piątkowej sesji, iż uroczystości związane z odsłonięciem pomnika są zaplanowane na niedzielę, 6 kwietnia. Obelisk „w hołdzie bohaterom 220-lecia bitwy pod Racławicami” ma stanąć przy Urzędzie Gminy w Płońsku, a materiały na obelisk przekazali nieodpłatnie mieszkańcy Dalanówka. Ma powstać również tablica upamiętniająca 22-lecie istnienia gminy Płońsk. Rada podejmując uchwałę wyraziła zgodę na pomnik i zorganizowanie uroczystości.

Skąd wziął się pomysł upamiętnienia bitwy, do której doszło 4 kwietnia 1794 roku podczas kościuszkowskiej insurekcji pod wsią Racławice - obecnie województwo małopolskie?

Wójt Aleksander Jarosławski powiedział, że obydwie rocznice mają coś wspólnego, a mianowicie dążenie mieszkańców terenów wiejskich - w przypadku insurekcji kościuszkowskiej chodziło o niepodległość, a w przypadku utworzenia gminy Płońsk mieszkańcy chcieli samodzielności.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wraz z początkiem 1992 roku gmina Płońsk oddzieliła się od miasta i od tej pory lokalna społeczność mogła samodzielnie sprawować władzę, zaspokajać potrzeby mieszkańców oraz stwarzać warunki dla rozwoju gospodarczego i kulturowego na obszarze gminy wiejskiej Płońsk.

Dalej czytamy, że dążenia wolnościowe ludności zamieszkałej na terenach wiejskich w całej Polsce na przestrzeni dziejów były okupione przelaną krwią w wielu bitwach i narodowych powstaniach - w tym roku mija 220-lecie bitwy pod Racławicami, w dowodzonym przez Tadeusza Kościuszkę wojsku polskim, które pokonało Rosjan, byli głównie chłopscy kosynierzy.

Katarzyna Olszewska

foto: Katarzyna Olszewska

Halo wójcie - tu Ziemia. Naiwni nie jesteśmy - rok wyborczy swoje prawa ma - wiadomo. Tradycyjnie nie dziwić więc będą letnio-jesienne festyny, imprezy czy inne akademie. Ale takiej inwencji w wymyślaniu powodów do przedwyborczego świętowania nie spodziewaliśmy się. Panie wójcie Jarosławski. Albo pan jest prekursorem nowego trendu politycznego marketingu i najlepsi pijarowcy zjadą po nauki, albo... wójcie, halo - tu Ziemia. Wymyśleć huczne świętowanie 22-lecia to nawet bardzo rozrywkowo nastawionemu małżeństwu do głowy by nie przyszło (swoją drogą to w szczegółowej rozpisce małżeńskich godów jakoś 22-lecia się nawet nie doszukaliśmy). A okraszenie tego tablicą pamięci bitwy pod Racławicami - wcale nie gdzieś pod Krakowem a w Płońsku - czapki z głów. A jak już tak historycznie pomysłami idziemy, to mamy małą ściągawkę dla wszystkich samorządowców PSL-owców. Kochani, Racławice to nie wyjątek, co miesiąc można obchodzić rocznice bitew, w których walczyli chłopi: 18 maja - Monte Casino (1944 - okrągła), 15 lipca - Grunwald (1410), 15 sierpnia - Warszawa, Arcelin (1920), 12 września - Wiedeń (1683), 12 października - Lenino (1943), 10 listopada - Warna (1444 - okrągła). Jeszcze 1 września 1939 i 1 sierpnia 1944 (obie rocznice okrągłe). Starczy do wyborów. (ak), (om)
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry