Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Krótko arrow nr 40 (865) - 12 października 2011 r. arrow Od 1862 otacza opieką kroczewian, teraz...
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Od 1862 otacza opieką kroczewian, teraz... Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

…oni zadbali o Nią


Zdjęcie do artykułuWe wtorek, 4 października odbyła się bardzo ważna dla mieszkańców Kroczewa i tutejszej parafii św. Jana Chrzciciela uroczystość poświęcenia wyjątkowej, bo pochodzącej z roku 1862, figurki Matki Bożej.


Odnowienie figurki i uporządkowanie terenu, na którym stoi, było jednym z pierwszych celów Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kroczewa, zainicjowała je zwłaszcza członkini stowarzyszenia Grażyna Mokrzycka.  Nie było to jednak rzeczą prostą, ze względu na brak środków i potrzebne w tym konkretnym przypadku pozwolenia (figurka stoi na terenie należącym do Wojska Polskiego).

Renowacja figurki jest zasługą mieszkańców Kroczewa i przychylnych inicjatywie osób spoza wsi. Wśród kroczewian zorganizowana została zbiórka pieniężna, w wyniku której zebrano 2 tys. zł. W ramach tych środków odmalowano postument, na którym stoi Matka Boża z Dzieciątkiem, wymieniono spróchniałą obudowę na rzeźbioną, wykonaną z drzewa dębowego, uporządkowano teren. Niektóre czynności wykonali sami mieszkańcy, a np. wykonawca chodnika prowadzącego do figurki Krzysztof Klimko z Modlina zrezygnował z zapłaty za swoją pracę.

Mieszkańcy mają  nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda im się zmienić ogrodzenie z siatki na niższe, sztachetowe oraz postawić tablicę z informacją na temat figurki. Chcieliby również znaleźć kolejne fundusze na jej renowację.

Niestety o samej figurce nie ma wielu informacji. Wiadomo tylko, że istnieje od 1862 roku. Najprawdopodobniej od samego początku jej miejscem był brzeg malowniczego, podworskiego stawu w Kroczewie, gdzie do dziś stoi. Przez lata dbała o nią Alina Sekuła, a wcześniej jej mama Wanda Miller.

We wtorek, 4 października po mszy odprawionej w intencji darczyńców i inicjatorów figurkę poświęcił proboszcz kroczewskiej parafii ks. Henryk Szwajkowski.

Anna Piórkowska

foto: Anna Piórkowska

Więcej zdjęć w Galerii
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry