Reklama Reklama Reklama
Reklama
Szukaj w artykułach:
               Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************                Reklama na portalu plonszczak.pl                **************                plonszczak@wa.home.pl                **************
plonszczak.pl arrow Aktualne wydanie
Wtorek, 23 maja 2017 r.
Aktualne wydanie
Pierwsza strona
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Galeria zdjęć
Numery archiwalne
Artykuły
Co, gdzie, kiedy?
Krótko
Samorząd
Sport
Zdarzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
AKTUALNE WYDANIE nr 117 (1145) - 17 maja 2017
Okładka
KOLUMNY STAŁE


Powiększ okładkę...
Ogłoszenie płatne
Trwa śledztwo w sprawie ugodzenia nożem Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Prokuratury wniosek o przesłuchanie dziewięciolatka

Zdjęcie do artykułuMężczyzna, podejrzany o usiłowanie zabójstwa 9-letniego Oskara i jego mamy przebywa w areszcie. Płońska prokuratura złożyła wniosek do sądu o przesłuchanie chłopca.

Według informacji prokuratury, linia obrony 27-letniego Tomasza S. jest taka, że były to żarty, a dziecko samo podeszło pod nóż…

Prokuratura złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Płocku o przesłuchanie chłopca - takiej czynności w przypadku dziecka dokonuje sąd z udziałem biegłego psychologa.

Jak informowaliśmy, dramatyczne wydarzenia rozegrały się w świąteczną noc z niedzieli na poniedziałek (16 na 17 kwietnia) około godziny 2 nad ranem w jednym z mieszkań bloku przy ulicy Młodzieżowej  w Płońsku.

27-letni Tomasz S. był partnerem ciotki mamy Oskara, pozostał w mieszkaniu po wyjściu gości, spał w kuchni. Gdy się obudził, wziął kuchenny nóż i zaczął się dobijać do drzwi pokoju, w którym spał chłopiec i jego mama.
Czytaj całość…
 
Będzie wielka budowa ulic - przygotujmy się na utrudnienia Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Szykuje się korkowisko?

Zdjęcie do artykułuUmowa z wykonawcą przebudowy powiatowego odcinka ulicy ZWM w Płońsku już jest podpisana, a prace niebawem się rozpoczną. Na tym nie koniec, bo rozpocznie się również budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza i Żołnierzy Wyklętych, a także przebudowa ulicy Warszawskiej i odcinka Płockiej. Oznacza to, że należy się przygotować na utrudnienia w ruchu.

We wtorek, 9 maja w płońskim starostwie dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku, Marcin Piechocki podpisał umowę z wykonawcą przebudowy ulicy ZWM - Adamem Nowakowskim, właścicielem firmy Wapnopol z Glinojecka. Podpisaniu umowy towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem starosty Andrzeja Stolpy, wicestarosty Anny Dumińskiej-Kierskiej i burmistrza Płońska, Andrzeja Pietrasika. Dodajmy, że przebudowa ulicy ZWM jest jedną z czterech drogowych inwestycji powiatu, dofinansowanych przez miasto Płońsk.
Czytaj całość…
 
Spadli z rusztowania - jest konkret w śledztwie Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kierownik budowy usłyszał zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Płońsku nadal wyjaśnia sprawę wypadku, do którego doszło w 2015 roku w Raciążu, gdy z rusztowania na terenie mleczarni spadło trzech mężczyzn. Zarzuty w tej sprawie usłyszał kierownik budowy.

- W tej sprawie zebraliśmy wszelkie możliwe opinie, przeprowadziliśmy przesłuchania świadków - informuje szefowa płońskiej prokuratury, Ewa Ambroziak, dodając, że postępowanie jest obszerne i skomplikowane, m.in. jeśli chodzi o ustalenie, w jaki sposób mężczyźni wykonujący prace spawalnicze na wysokości byli zatrudnieni.

W ubiegłym tygodniu prokuratura przedstawiła zarzuty kierownikowi budowy.
Czytaj całość…
 
Wreszcie koniec sprawy wypadku w Skwarach? Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Kierowca chce się poddać karze

Zdjęcie do artykułuPłońska prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w ubiegłym roku w Skwarach (gm. Naruszewo). Kierowca opla, któremu przedstawiono zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, chce się poddać dobrowolnie karze.

W styczniu ubiegłego roku osobowy opel, którym kierował 21-letni mieszkaniec Płońska na łuku drogi wpadł w poślizg i prawym bokiem uderzył w nadjeżdżającego z przeciwka volkswagena, którym kierowała 35-letnia mieszkanka gm. Czerwińsk. W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniósł 22-letni pasażer opla, drugi pasażer, również 22-latek, zmarł w szpitalu.
Czytaj całość…
 
Tragiczna glinianka przy Granicznej Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Znaleziono zwłoki 19-latki

Zdjęcie do artykułuW poniedziałek, 15 maja w jednym z wyrobisk po cegielni przy ulicy Granicznej w Płońsku znaleziono zwłoki 19-letniej  płońszczanki. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia płońska policja pod nadzorem prokuratury.

- W niedzielę, 14 maja w godzinach późnowieczornych do KPP w Płońsku zgłosiła się mieszkanka Płońska, która złożyła zawiadomienie o zaginięciu swojej 19-letniej córki - informuje Grzegorz Osiński z płońskiej komendy policji. - Z przekazanych informacji wynikało, że dziewczyna w tym dniu, około godziny 18 oddaliła się na rowerze z miejsca zamieszkania, udając się w bliżej nieokreślonym kierunku i kontakt z nią się urwał. Nie odbierała telefonu od członków rodziny.
Czytaj całość…
 
Zaplanowana już dawno, do wykonania daleko Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Obwodnica? Nie zanosi się

Planowana przez miasto Płońsk wewnętrzna zachodnia obwodnica została dawno zaprojektowana. Miasto wykupiło już ziemię pod tę drogę. Na budowę jednak się nie zanosi…

Projekt wykonany w 2014 roku kosztował ponad 136 tys. zł, co nie jest dużą kwotą w porównaniu do projektu rewitalizacji centrum miasta. Miasto jednak wykupiło prawie wszystkie tereny potrzebne  pod budowę nowej drogi - a to był już wydatek ponad 2,5 mln złotych.

Obwodnica ma przebiegać po zachodniej stronie Płońska - od ul. Młodzieżowej do Mazowieckiej. Na budowę się jednak nie zanosi, ponieważ nie ma szans na pozyskanie unijnych środków.
Czytaj całość…
 
Jaka kasa na premie i nagrody? - część IV Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Dziś gmina Naruszewo

W dzisiejszym numerze publikujemy dane dotyczące wysokości nagród i premii wypłaconych w Urzędzie Gminy Naruszewo i podległych gminie jednostkach.

Sekretarz gminy Tomasz Konczewski (9/10 etatu, zastępca wójta 1/10 etatu, wykonujący zadania kierownika referatu organizacyjnego, pełniący też funkcję administratora bezpieczeństwa informacji w urzędzie i pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych) - w 2012 roku z tytułu premii i nagród otrzymał 3.000 zł; 2013 - 1.800 zł, 2014 - 800 zł, 2015 - 3.300 zł, 2016 - 2.000 zł.

Skarbnik Małgorzata Grabowska w 2012 roku z tytułu premii i nagród otrzymała 3.000 zł, 2013, 2014 i 2015 po 1.800 zł, 2016 - 4.000 zł.
Czytaj całość…
 
XIII Międzynarodowy Festiwal ks. Sarbiewskiego Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Pamięci naszego poety

Zdjęcie do artykułuPopularność księdza-poety z Sarbiewa nie słabnie. Dowodem na to jest tegoroczna edycja XIII Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, która przyciągnęła jeszcze więcej naukowców, miłośników literatury, a nawet łaciny.

Sukces płońszczanina

Z małej lokalnej imprezy, festiwal szybko przerodził się w wielkie wydarzenie kulturalne. Na całym świecie rozsławia nie tylko imię wybitnego literata, ale również małą miejscowość w gminie Baboszewo - Sarbiewo - gdzie 422 lata temu przyszedł na świat Maciej Kazimierz Sarbiewski.
Czytaj całość…
 
Szok - ależ uderzenie oszustów - to już istna plaga takich zdarzeń Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

14 zgłoszeń w jednym dniu

W ostatnim czasie oszuści działający metodą na „wnuczka” uaktywnili się na terenie Płońska. W jednym dniu płońscy policjanci otrzymali aż 14 zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy. W dwóch przypadkach próby te, niestety, były skuteczne.

- W minioną środę odebraliśmy w sumie 14 zgłoszeń dotyczących oszustw na „wnuczka” i „policjanta” - informuje rzecznik prasowy płońskiej policji. - Wszystkie opowiadane przez oszustów historie były do siebie podobne. Były to w większości wypadki bliskich osób i rozpracowywania gangów wyłudzających pieniądze. Sprawcy próbowali oszukać zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku: 52 - 85 lat, mieszkańców Płońska.
Czytaj całość…
 
Ruiny w środku miasta Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Runęła ściana

Zdjęcie do artykułuW niedzielę, 14 maja przed godziną 11 zawaliła się część ściany szczytowej niezamieszkałej kamienicy przy ul. 19 Stycznia w Płońsku - od strony osiedla wedlowskiego. Problem ruin w środku miasta trwa od lat i wciąż jest nie rozwiązany...

Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale elementy szczytowej ściany rozwalającej się kamienicy zerwały przewody elektryczne i spadły na zaparkowanego obok peugeota 206, który został uszkodzony.

Na miejsce przyjechała straż i policja, a także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Mieszkańcom polecono zabranie aut z parkingu, zablokowano też ruch.

Nie było to pierwsze takie zdarzenie. Kilka lat temu zawaliła się ściana w budynku od strony ul. 19 Stycznia. O problemie ruin w środku miasta piszemy od kilkunastu lat. Dodajmy, że w 2007 roku ówczesny powiatowy inspektor nadzoru budowlanego argumentował, że w przypadku części przeznaczonego do rozbiórki budynku nie można ustalić właścicieli, w związku z czym nie można dokonać rozbiórki. Miasto wiele lat temu twierdziło, że podejmie działania, by nieruchomość przejąć.

 
Czytaj całość…
 
Konkurs Bóg, Honor, Ojczyzna z przesłaniem Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Być dobrym jak chleb

Zdjęcie do artykułuPostać św. brata Alberta i jego przesłanie, żeby w życiu być dla innych dobrym jak chleb przyświecało siedemnastej edycji powiatowego konkursu „Bóg, Honor, Ojczyzna w dziejach kultury narodowej”, której finał odbył się w czwartek, 11 maja w Gimnazjum nr 1.

Rokrocznie finał konkursu pomysłu Gimnazjum nr 1 to czas podsumowań i wręczenia nagród laureatom jego plastycznej, muzycznej i poetyckiej odsłony.

To także czas na zaprezentowanie wykonań, które zdobyły najwyższe uznanie jurorów i których autorzy otrzymali pierwsze nagrody. Nie inaczej było w czwartek, kiedy to w sali gimnastycznej płońskiej szkoły zaprezentowali się laureaci.
Czytaj całość…
 
Tak się kończy jazda na gazie Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Zatrzymał się na słupie

We wtorek, 9 maja nissan, którym kierował pijany 42-latek uderzył w inne auto a potem w słup energetyczny. Tak się kończy jazda z promilami.

Z ustaleń policji wynika, że ok. godz. 19 w Szerominku (gm. Płońsk) - na skrzyżowaniu ulic Płońskiej z Południową kierujący nissanem 42-latek z gm. Płońsk, jadąc ulicą Południową w czasie wykonywania manewru skrętu w lewo, zjechał na prawe pobocze ul. Płońskiej i uderzył w stojące tam renault.

Po uderzeniu w ten pojazd, kierowca nissana kontynuował jazdę prawym poboczem, zatrzymał się dopiero po uderzeniu w słup energetyczny. W chwili zatrzymania 42-latek miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu.
Czytaj całość…
 
Jubileusz u Misia Uszatka Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

30 lat minęło

Zdjęcie do artykułuMszą w miejscowym kościele rozpoczęło swoje 30 urodziny samorządowe Przedszkole im. Misia Uszatka w Nowym Mieście, uroczyście obchodzone w środę, 10 maja.

Nawet mało wiosenna pogoda nie popsuła uroczystości - po mszy, w barwnym korowodzie dzieci, ich rodzice, nauczyciele i przybyli na nią goście przespacerowali rynkiem do przedszkola, na terenie którego przygotowany został pełen atrakcji festyn.

Zainaugurowały go występy - płońskich mażoretek, którym akompaniowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Leszka Kalkowskiego oraz dzieci z przedszkola, które w jednej z tanecznych odsłon zostały fantastycznie wsparte przez rodziców.
Czytaj całość…
 
Dyktando O pióro wójta Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Koń rżał przerażony

Zdjęcie do artykułuW środę, 10 maja trzecioklasiści ze szkół podstawowych z terenu gminy Załuski zmagali się z ortografią w gminnym konkursie ortograficznym „O pióro wójta”.

Konkurs zorganizowała szkoła w Kroczewie. Dyktando pisało 17 trzecioklasistów, musieli zmierzyć się z ortograficznymi przeszkodami - bowiem w legendzie o Warsie i Sawie czyhało na nich wiele pułapek, m.in. „koń rżał przerażony” czy „książę Przemysław urządzał łowy na grubego zwierza”.
Czytaj całość…
 
Sukces scholi Gwiazdeczki Michała i zespołu Effatha Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Nasze śpiewające gwiazdy

Zdjęcie do artykułuReprezentanci obu płońskich parafii - schola Gwiazdeczki Michała i zespół Effatha zajęli miejsca na podium w czasie tegorocznego 24. Sacrosongu Diecezji Płockiej.

Po eliminacjach w rejonach, w których wyłoniono najlepsze schole, zespoły muzyczne i chóry parafialne z poszczególnych parafii w diecezji, przyszedł czas na finał. W tym roku zorganizowano go w parafii św. Marcina w Gostyninie, w sobotę, 6 maja.

Spotkało się tam około pół tysiąca wielbiących Boga śpiewem. Po przesłuchaniach jury zdecydowało nagrodzić dwie grupy z powiatu płońskiego. Jako najlepszą scholę dziecięcą wskazano Gwiazdeczki Michała z parafii św. Michała Archanioła w Płońsku.
Czytaj całość…
 
Młody człowiek z historyczną pasją wykonał dużą pracę Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Strażnik pamięci

Zdjęcie do artykułuPaweł Słupski od kilku lat odkrywa i dokumentuje historię gminy Nowe Miasto. Sam nie wie, skąd ta historyczna pasja się wzięła, widzi natomiast potrzebę, by fakty z lokalnej historii zebrać i udokumentować. A wśród tego, co już odnalazł, by ocalić od zapomnienia, są można powiedzieć, prawdziwe perełki.

- Historia jest moją pasją - mówi 21-letni Paweł Słupski z Nowego Miasta, absolwent nowomiejskiego liceum i stypendysta premiera. Obecnie studiuje ekonomię i rachunkowość.

Wszystko zaczęło się od przydrożnych kapliczek - nie tylko je fotografował, ale i pytał mieszkańców w danej miejscowości o ich historię.
Czytaj całość…
 
Ks. Stanisław Gutowski był proboszczem w Grodźcu-Radzikowie, Gralewie, a teraz jest w Baboszewie Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

W trzech naszych parafiach

Zdjęcie do artykułuW czerwcu minie 40 lat jak przyjął święcenia kapłańskie. Jego droga do służby Bogu i ludziom w stanie duchownym nie była lekka, a władze komunistyczne próbowały wybić mu z głowy naukę w seminarium, zmuszając go do służby w wojsku. On jednak nie ugiął się i po odbyciu służby wojskowej wrócił do płockiego seminarium, żeby kontynuować naukę i rozwijać powołanie. W 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda awansował proboszcza parafii Baboszewo ks. kan. Stanisława Gutowskiego na stopień podporucznika.

Ślub i święcenia jednocześnie

Proboszczem baboszewskiej parafii ks. Gutowski jest od 14 lat, księdzem od prawie 40, bo 12 czerwca br. minie czwarta dekada jak został wyświęcony na kapłana diecezji płockiej.
Czytaj całość…
 
Magiczna prowincja  odcinek 7 Wygeneruj PDF Drukuj Wyślij znajomemu

O prasowych doniesieniach, kolejnej lokatorce i telefonie od prezydenta

Zdjęcie do artykułuSezon grillowania rozpoczęty na dobre - pomyślałam, patrząc na reklamy w lokalnej gazecie, którą podrzucił mi Adam, dotrzymując obietnicy.

Promocje na grille, na akcesoria grillowe też. A ogłaszających się fachowców, którzy zbudują, wyremontują i wykończą każde mieszkanie też bez liku. Które wybrać? - zastanawiałam się w panice. Może poproszę o pomoc Adama, może on zna jakąś dobrą ekipę. Może jednak sama zdecyduję, niech sobie nie myśli, że jakaś taka bezradna jestem…

Sprawa sama się rozwiązała, bo połowa maja to jednak nie jest dobry moment na szukanie fachowca. Wszyscy byli póki co zajęci i proponowali odległe terminy. Dopiero pod czterdziestym, wystukanym  numerem telefonu miły pan powiedział, że może wpaść dom obejrzeć i pogadać. Niech wpada.
Czytaj całość…
 
REKLAMA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecane strony
 
Do góry Do góry